Inwestując w kryptowaluty nie padnij ofiarą oszustów!
Przestępcy szukając swoich ofiar bazują na rozpoznaniu psychologicznych wzorców zachowań ludzi. Wykorzystując pozyskaną w ten sposób wiedzę oszuści manipulują swoimi ofiarami w ten sposób, aby doprowadzić je do przekazania swoich pieniędzy. Jednym z najczęściej i najszerzej stosowanych przez przestępców wybiegów jest danie możliwości szybkiego i łatwego zysku.
Oszuści roztaczają przed potencjalnymi ofiarami wizję wzbogacenia się na nieosiągalną w inny sposób skalę. I choć zyski rzędu 200 procent w ciągu tygodnia nie brzmią wiarygodnie, to jednak osoby chcące zainwestować w kryptowaluty, mamione medialnymi doniesieniami o możliwej zyskowności tego typu przedsięwzięcia, postanawiają powierzyć swoje oszczędności przestępcom.
Schemat działania oszustów jest dość prosty i zazwyczaj inicjowany przez samych pokrzywdzonych. Inwestor znajduje ogłoszenie o giełdzie kryptowalut, na której można zarobić duże pieniądze. Ofiara zostawia telefon do siebie, po czym czeka na kontakt.
Wówczas przestępcy rozpoczynają główną część swojego planu. Z inwestorem kontaktuje się rzekomy broker, który przedstawia ryzyko oraz stopę zwrotu. Oczywiście wszystkie te zapewnienia nie mają pokrycia w rzeczywistości i są nastawione jedynie na wykorzystanie ofiary.
Inwestor wpłaca środki na konto przestępców, zaś oni pokazują wirtualne zyski. Ofiara, widząc rosnące liczby, w pewnym momencie chce wypłacić pieniądze, wówczas przestępcy urywają kontakt lub za pomocą aplikacji do zdalnej obsługi pulpitu próbują dodatkowo pozbawić pokrzywdzonego zgromadzonych na koncie bankowym środków, a czasami nawet zaciągają na jego konto kredyty i pożyczki.
Aby zminimalizować ryzyko zostania ofiarą oszustów podczas inwestowania swoich pieniędzy wystarczy stosować się do kilku podstawowych zasad:
- NIE UFAJ obietnicom szybkiego i łatwego zysku,
- ZWERYFIKUJ podmiot, któremu powierzasz pieniądze,
- CHROŃ swoje dane, loginy i hasła,
- NIE ZEZWALAJ na dostęp do swojego urządzenia innym osobom,
- KORZYSTAJ tylko ze sprawdzonych instytucji finansowych.