24 sierpień 2022

Intensywne opady deszczu powodem podtopień z Czarnej Wody. Ostrzeżenia hydrologiczne

zdjęcie: Intensywne opady deszczu powodem podtopień z Czarnej Wody. Ostrzeżenia hydrologiczne / pixabay/5738150
W wyniku ostatnich opadów deszczu przewidzianych przez synoptyków poziom wody w rzece wzrósł ponownie. W ciągu ostatnich sześciu godzin stacja meteorologiczna w Pszennie zarejestrowała opad w wysokości 25,5 mm.
REKLAMA
Stany ostrzegawcze, jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przekroczone są nadal na Bystrzycy w Kraskowie. Wczoraj, w godzinach porannych poziom wody wyniósł tam 240 cm, przy stanie alarmowym ustalonym na poziomie 250 cm.

Ponadto stany ostrzegawcze występują na Pełcznicy w Świebodzicach oraz na Strzegomce w Chwaliszowie. A także na wspomnianej Czarnej Wodzie na wodowskazie w Gniechowicach.

Czarna Woda wylewa w Strzelcach i Zebrzydowie. W Strzelcach nieprzejezdna jest już droga biegnąca wzdłuż rzeki. Staramy się zabezpieczać okoliczne zabudowania. Na ten moment nie ma potrzeby przeprowadzania ewakuacji ludzi, natomiast ewakuacja mienia na wyższe kondygnacje w głównej mierze odbyła się już wcześniej. Między Kątkami a Mysłakowem na uszkodzonym moście doszło do powstania zatoru. Obecnie prowadzimy działania mające na celu jego zlikwidowanie – mówi mł. bryg. Łukasz Grzelak z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy.
Także w kilku miejscowościach gminy Marcinowice działają służby, działania polegają między innymi na zabezpieczaniu zabudowań.

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w wyniku opadów deszczu w zlewniach Oławy, Ślęzy, Bystrzycy i Kaczawy będą utrzymywać się wzrosty stanów wody z przekroczeniem stanów alarmowych oraz lokalnie i w odcinkach ujściowych ostrzegawczych.

Do wtorku, godziny 20.00 obowiązywały ostrzeżenia hydrologiczne III stopnia. 

Natomiast w mieście nie ma zagrożenia ze strony Bystrzycy, której poziom zaczął opadać. Jak informują urzędnicy nie planuje się również zrzutów wody z zapory wodnej.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Świdnica
1.1°C
wschód słońca: 07:44
zachód słońca: 15:48
Koronawirus
dolnośląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Świdnicy

kiedy
2022-12-31 20:00
miejsce
Świdnicki Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-01-19 19:00
miejsce
Świdnicki Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-01-24 18:00
miejsce
Świdnicki Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-05 16:00
miejsce
Świdnicki Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany