3 listopad 2023

Rozpoczęły się Targi Książki w Katowicach

zdjęcie: Rozpoczęły się Targi Książki w Katowicach / fot. PAP
fot. PAP
Blisko 250 wystawców, wielu znanych autorów i dziesiątki wydarzeń – składają się na program tegorocznych Targów Książki w Katowicach, które rozpoczęły się w piątek przed południem w katowickim Międzynarodowym Centrum Kongresowym (MCK).
REKLAMA

Przedsięwzięcie przygotowała Fundacja Historia i Kultura, która jest też organizatorem m.in. Targów Książki w Warszawie i Targów Książki Historycznej. Miastem współgospodarzem są Katowice, gościem specjalnym – Wolna Białoruś, a partnerem merytorycznym – Biblioteka Śląska.

Jak wynika z informacji organizatorów, w tym roku znacznie powiększyła się – względem poprzednich edycji – targowa powierzchnia: udział w targach potwierdziło blisko 250 wystawców, wśród nich grupa niezależnych wydawców białoruskich i ukraińskich, którzy zaprezentują ofertę na stoisku Wolnej Białorusi i na zbiorczym stoisku ukraińskim. Nowym elementem programowym targów będą Spotkania z Nauką.

Przez trzy dni w MCK na trzech scenach jednocześnie odbywać się mają spotkania autorskie, panele i debaty, a przy stoiskach będzie można zdobyć autografy pisarzy. Udział w Targach Książki w Katowicach zapowiedzieli m.in.: prof. Jerzy Bralczyk, Maciej Siembieda, Katarzyna Bonda, Robert Małecki, Ryszard Ćwirlej, Barbara Kosmowska, Natalia de Barbaro, Tomáš Forró czy Jacek Tacik.

Kolejni autorzy, którzy mają pojawić się w Katowicach, to: Rafał Kosik i Katarzyna Kobylarczyk, Joanna Flis, Marta Kisiel, Aneta Jadowska, Przemysław Żarski, Małgorzata Starosta i Anna Górna. Dla wielbicielek literatury +young adult+ powstała strefa, gdzie będzie można zdobyć podpis m.in. Weroniki Ancerowicz, Joanny Balickiej, Katarzyny Barlińskiej, Marty Bijan, Marty Łabęckiej, Angeliki Łabudy, Moniki Marszałek czy Izabeli Nowaczyk.

Spotkania na scenach poprowadzą: Piotr Dobrołęcki, Jerzy Kisielewski, Szymon Kloska i Adam Szaja, a wybrane spotkania będą transmitowane za pośrednictwem kanałów Fundacji Historia i Kultura w mediach społecznościowych.

Gościem specjalnym tegorocznych Targów Książki w Katowicach jest Wolna Białoruś. Swoje publikacje – na 60-metrowym stoisku – prezentują niezależne białoruskie wydawnictwa. W programie Wolnej Białorusi są spotkania autorskie i sesje autografów. Zapowiedziano, że do Katowic przyjadą m.in.: Uładzimir Niaklajeu, Sasza Filipienka, Natalia Rusiecka, Waler Bułhakau, Wał Klement, Heinrich Kirschbaum i Taćciana Niadbaj – przewodnicząca Białoruskiego PEN-u.

Instytut Książki Białoruskiej rozpocznie targowy blok wydarzeń Wolnej Białorusi w piątek o godz. 16.00 prezentacją książki „Aleś”, poświęconą Alesiowi Bialackiemu, więźniowi politycznemu, laureatowi Nagrody Nobla i cyklu książek o białoruskich więźniach politycznych. W sobotę m.in. dyskusja „Białoruska książka: wyzwania i perspektywy”, poza tym prezentacje nowości wydawniczych czy przekładów polskich autorów na język białoruski.

Organizatorami wystąpienia Wolnej Białorusi na Targach Książki w Katowicach są Przedstawicielstwo ds. Odrodzenia Narodowego Zjednoczonego Przejściowego Gabinetu Białorusi, Instytut Książki Białoruskiej i Fundacja Historia i Kultura.

Nowością tegorocznych Targów Książki w Katowicach jest blok wydarzeń i sektor wystawienniczy pod nazwą Spotkania z Nauką. Zaprezentują się wydawcy akademiccy, u których będzie można kupić publikacje oficyn naukowych, a w Forum Nauki przez trzy dni odbywać się będą spotkania z ekspertami i pasjonatami m.in. z dziedziny matematyki, fizyki jądrowej, fizyki medycznej, historii, literaturoznawstwa, biologii, ochrony środowiska czy treningu uważności.

W programie Spotkań z Nauką część spotkań przygotowano we współpracy z Polskim Radiem Katowice, wśród nich: Matematyka to Herstoria, czyli o fascynujących liczbach takich jak pi, Być w Czarnej Dziurze – o kosmicznym bezkresie, Poczet pisarzy polskich – niezwykła podróż do świata literatury, Falowanie nie tylko fal radiowych, Jak ocalić motyle?, Kryminalny Śląsk, czyli największe przestępstwa 20-lecia międzywojennego czy spotkanie poświęcone sposobom wzmacniania dzieci i młodzieży, by lepiej radziły sobie z codziennym stresem w szkole i w domu.

W ramach Spotkań z Nauką odbędzie się kolejna edycja konferencji „Polska-Rosja-Niemcy. Od XVIII do XXI wieku” pod tytułem „Niemcy, Rosja – nowy porządek międzynarodowy po wojnie w Ukrainie” z wykładami: „Czy Rosja pozostanie mocarstwem światowym?”, „Czy Niemcy po wojnie będą hegemonem w Europie Środkowej i Wschodniej?”, „Niemcy w grach globalnych z Rosją, Chinami i USA po wojnie” i „Wojna w Ukrainie, a pozycja międzynarodowa Polski”.

Instytut Pamięci Narodowej proponuje m.in.: spotkania poświęcone kulturze pamięci Górnego Śląska w XX wieku, „Polish – Jewish Studies” jako przestrzeni naukowej nowych kierunków i perspektyw badawczych w obszarze studiów polsko-żydowskich czy tradycyjnym periodykom naukowym w dobie ewolucji nowoczesnych narzędzi wydawniczych.

Biblioteka Śląska zaprasza m.in. na debatę „Biblioteka jako świat” – z udziałem Artura Madalińskiego (nowego dyrektora BŚ), Anny Cieplak, Pauliny Małochleb i Grzegorza Jankowicza, rozmowę Jana Barona z Mariuszem Jochemczykiem czy spotkanie z Olgą Śmiechowicz i Krzysztofem Bartnickim.(PAP)

Autor: Mateusz Babak

mtb/ mab/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Świdnica
17°C
wschód słońca: 05:12
zachód słońca: 20:28
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Świdnicy

kiedy
2024-05-12 17:00
miejsce
Ślężański Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-21 19:00
miejsce
Świdnicki Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-25 18:00
miejsce
Świdnicki Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-04 20:00
miejsce
Ślężański Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany