reklama
kategoria: Gospodarka
11 grudzień 2022

Ulicami Tarnowskich Gór przeszła Parada Górnicza

zdjęcie: Ulicami Tarnowskich Gór przeszła Parada Górnicza / fot. PAP
fot. PAP
Przedstawiciele stowarzyszeń, spółek górniczych i instytucji związanych z tą branżą oraz władz wzięli w niedzielę udział w uroczystościach barbórkowych w Tarnowskich Górach. Przez centrum miasta przeszła Parada Górnicza.
REKLAMA

Choć w Tarnowskich Górach, znanych z górnictwa kruszcowego, od wielu lat nie jest prowadzone wydobycie, tożsamość górnicza jest bardzo silna, a tradycje z nią związane wciąż są kultywowane.

Pochód wyruszył z pl. Wolności i przy muzyce górniczej orkiestry z Miechowic przeszedł na rynek, gdzie uczestników uroczystości powitał burmistrz miasta Arkadiusz Czech. W Paradzie szli m.in. przedstawicie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej (SMZT), które zorganizowało obchody, ratownicy z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu czy postaci w strojach historycznych. Uroczystość zgromadziła też przedstawicieli kopalń w Bochni i Wieliczce, a także firm i urzędów górniczych.

„Jeśli się rozejrzymy, wszystko jest dzięki górnictwu – albo bezpośrednio albo pośrednio. My to czujemy najbardziej, jak szlachetny jest to zawód” - powiedział prezes SMZT Zbigniew Pawlak. Jak zaznaczył, mimo że ostatnia kopalnia działająca w Tarnowskich Górach została zamknięta ponad sto lat temu – w 1913 r. - tradycje górnicze w tym mieście są ciągle żywe. „My już w piątym pokoleniu przez cały czas kultywujemy to dziedzictwo, również to niematerialne” - podkreślił.

Po przemówieniach na rynku uczestnicy Barbórki przeszli do pobliskiego kościoła pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, gdzie odbyła się uroczysta msza św. z muzyczną oprawą orkiestry górniczej i zespołu Kameralnego Zespołu Wokalnego In Tempore z Tarnowskich Gór.

Parada Górnicza to tradycja sięgająca lat 30. XX wieku. W okresie międzywojennym ówczesny burmistrz Tarnowskich Gór Fryderyk Antes na łamach jednej z gazet zapraszał do świętowania Barbórki słowami: „Niechaj staną do szeregów ci, którzy pracują w kopalniach, jak i ci, którzy sterani ciężką pracą górniczą odpoczywają po długich latach pracy”. Zwyczaj sprzed prawie wieku powrócił do miasta z inicjatywy SMZT w 2019 r. W kolejnych latach Parada nie odbyła się z powodu pandemii.

Tarnowskie Góry od XVI wieku były ważnym ośrodkiem górnictwa srebra, ołowiu i cynku. W 1838 r. powstała tu pierwsza szkoła górnicza na Śląsku. Pod miastem biegnie rozległy labirynt chodników, wyrobisk komorowych i odwadniających sztolni. Turyści mogą zobaczyć część tamtejszego podziemnego świata w Zabytkowej Kopalni Srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga.

SMZT, które kilka lat temu doprowadziło do wpisu tarnogórskoich zabytków na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO zabiega o to, by górnicze tradycje kopalni kruszcowych ziemi tarnogórskiej znalazły się na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Chodzi m.in. o kult św. Barbary i jedno z pierwszych bractw patronki górników, bergfesty, czyli górnicze święta, uruchomienie pierwszej w tej części Europy maszyny parowej oraz turystykę industrialną.

Jak podają przedstawiciele Stowarzyszenia, to w Tarnowskich Górach, już w 1721 r., narodził się kult św. Barbary. Założone wówczas przez jezuitów bractwo św. Barbary w 1747 r. zatwierdził w specjalnej bulli papież Benedykt XIV. Równocześnie założono księgę bractwa, w której zapisywano nowych członków i wybudowano kaplicę ku czci świętej. (PAP)

autor: Krzysztof Konopka

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Świdnica
2.3°C
wschód słońca: 07:31
zachód słońca: 15:54
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Świdnicy

kiedy
2024-12-11 18:00
miejsce
Świdnicki Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-13 17:00
miejsce
Świdnicki Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-13 19:30
miejsce
Świdnicki Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-14 13:00
miejsce
Świdnicki Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany